...
- Świętokrzyskie
- 2 Wywiad
opis...
- Świętokrzyskie
- 3 Wywiad
- 2 Wywiad
Podzamcze to miejscowość w gminie Chęciny, powiecie kieleckim, województwie świętokrzyskim, w której znajduje się wiele interesujących zabytków, spośród których wymienić należy dwór obronny powstały w początkach wieku XVII, bramę barokową wzniesioną w XVII wieku oraz aleję lipową przyległą do dworu obronnego, której drzewa liczą ponad 300 lat. W „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego” [T. VIII, s. 488] odnaleźć można informację o tym, że miejscowość ta posiadała „[…] łomy marmuru wiśniowego z odcieniem różowym, gorzelnię, browar, młyn wodny amerykański i kilka młynów zwyczajnych.”. Ponadto „była tu stacya pocztowa, obecnie zniesiona [informacja z 1887 roku – przyp. aut.]. Na folwarku starożytny dwór.”.
- Świętokrzyskie
- 1 Wywiad
opis…
- Świętokrzyskie
- 3 Wywiad
- Świętokrzyskie
- 3 Wywiad
Umianowice są miejscowością położoną w południowej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie pińczowskim, gminie Kije. W ostatniej ćwierci wieku XVI były Umianowice wsią Klasztoru Klarysek Krakowskich w województwie sandomierskim. W miejscowości tej znajduje się również stacja Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej, która z kolei jest odgałęzieniem linii kolejowej do Hajdaszka.
O Umianowicach można również przeczytać w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego, w którym znajduje się, m.in. krótka notatka o zmianach w samej nazwie miejscowości: „[…] w r. 1254 Umenowicz, w 1257 Unanowice i Unonicze, 1579 Huymanowicze”.
- Świętokrzyskie
- 4 Wywiad
Włoszczowice są miejscowością znajdującą się w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, gminie Kije. Były one wsią Klasztoru Klarysek Krakowskich w ówczesnym województwie sandomierskim, w ostatniej ćwierci XVI wieku. W miejscowości tej, 21 stycznia 1864 roku, miała miejsce jedna z potyczek w trakcie Powstania Styczniowego. Według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego różnie kształtowała się, przez wieki, nazwa Włoszczowic: „[…] r. 1257 Włoscevice, 1262 r. Wlostovice, 1316 r. Wlosczevicze.” – i dalej odnaleźć można informacje, że „[…] Bolesław, Książę Krakowski, nadał tę wieś w r. 1257 wraz z innemi w uposażeniu klasztorowi w Zawichoście. W r. 1316 otrzymał nową wieś, założoną na obszarze Włoszczowic, w dożywotnie władanie od klasztoru, Tomisław, Kasztelan Sandecki, w obowiązkiem rozgraniczenia jej od drugich Włoszczowic (starych) i Umianowic, i zaprowadzenia na jej obszarze uprawy roli i pasiek.”
- Świętokrzyskie
- 4 Wywiad
- 2022-12-12